wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Baza wiedzy » Funkcje czytników zbliżeniowych EHT

Funkcje czytników zbliżeniowych EHT

Data dodania: 23-04-2016


Funkcje czytników EHT
Czytnik to urządzenie, które jest umieszczone w zwartej obudowie z tworzywa sztucznego lub metalu. Stosuje się je w systemach kontroli dostępu, na zewnątrz należy używać czytników o konstrukcji odpornej na warunki atmosferyczne (wodo i pyłoszczelne).
Dostępne są czytniki z zintegrowanym kontrolerem w jednym korpusie, taki czytnik kart RFID ma swoje zalety i wady:
- Łatwy w instalacji
- Samowystarczalny
Jednak ze względów bezpieczeństwa największą popularnością cieszą się czytniki, które połączone są z kontrolerami przewodem sygnałowym, dzięki temu kontroler można schować np.: w futrynie drzwi, a czytnik standardowo przed wejściem. Dzięki temu np.: włamywacz nie będzie w stanie otworzyć drzwi rozkręcając czytnik. (w niektórych krajach europejskich takie rozwiązania są uregulowane prawnie)
Często stosowanymi urządzeniami są klawiatury kodowe wyposażone w również w czytnik RFID.
Większość czytników zbliżeniowych RFID marki IronLogic pracują na napięciu od 8 do 18VDC i natężeniu prądu 50mA. Odległość przewodów od czytnika do kontrolera jest różna od stosowanych modeli (od 15 do 100m).
 
Czytnik dalekiego zasięgu

Zakres pracy czytników jest zwykle mniejszy niż 10 cm, ale w niektórych modelach poprzez stworzenie dostatecznie odpowiednio silnego pola magnetycznego udało się osiągnąć znacznie wyższe wartości - do 120 cm. Duże odległości pracy czytników to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ pozwalają użytkownikom uzyskać dostęp, nie wyciągając karty z kieszeni. Jednak należy wziąć pod uwagę że pobór prądu w tego typu czytnikach jest nawet do 700mA
.
Karta inteligentna
 
Mapy Em-Marine
Standardowe karty EM-Marine (EM4100), opracowany zostały przez szwajcarską firmę EM Microelectronic-Marin. Karta chipowa zawiera klucz o długości 40 bitów, który jest cyklicznie przesyłany sygnałem 64 bitów. Czytnik kart EM-Marine tworzy pole magnetyczne, którego częstotliwość wynosi 125 kHz. Pole energii, które się wytwarza jest przekazywane do mikroprocesora klucz RFID. Sama karta nie ma baterii czy akumulatorów. Dzięki tej prostej konstrukcji, cena karty EM-Marine jest jedną z najniższych wśród podobnych urządzeń identyfikacyjnych. Utrata owej karty czy breloka nie pociąga za sobą znacznych kosztów. Z pomocą tampodruku lub sitodruku termicznego może umieścić na karcie określone wzorce (dane personalne) w celu identyfikacji personelu. Czasami karty Em-Marine wyposażone są w dodatkowy pasek magnetyczny, pozwalając na zwiększenie ilości wbudowanej informacji. 
Powszechnie stosowane są nie tylko karty EM-Marine, można również nabyć różnego rodzaju klipsy, breloki czy bransolety, które spełniają swoje zastosowanie np.: w różnego rodzaju szatniach i obiektach sportowych.
 
Karty zbliżeniowe HID
HID Proximity-card opracowany przez HID Global to czytniki kart działają na zasadzie, podobnej do tej opisanej powyżej. Jednak układy te mogą mieć różną długość klucza. Oto dwa najbardziej popularne.
  • H10301  26 bitów, który jest najprostszym formatem karty zbliżeniowej HID. Kod jest podzielony na dwie części grupy 8 bitów, i kodu zabezpieczającego - 16 bitów. Pozwala to na stworzenie 65.535 unikalnych kluczy do każdej z 255 grup. Jest to popularny format tam, gdzie jest popyt dla większości firm, których kluczową kwestią kontroli dostępu są biura i hotele. 
  • H10302 37 bitów. Jest stosowany przez firmy, które wymagają ciągłego wydawania nowych kart tzn.: po zużyciu karty zostanie ona anulowana, a jej kod nie będzie już realizował zadań.
  
Karty zbliżeniowe Temic
Czytniki kart Atmel (Temic) również pracują za pomocą pola magnetyczności o częstotliwości 100-150 kHz. Karty Temic są wielokrotnego zapisu i posiadają nieulotną pamięć, zawierają 7 x 32 bity. W tym samym czasie mogą pracować w formacie HID i EM-Marine. Temic jest również dostępny w różnych wersjach: bransoletki, breloki itp.
Dzięki TEMIC można poszerzać obszar zastosowań kontroli dostępu i wprowadzać innowacyjne rozwiązania.
 
 
 
 

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Baza wiedzy
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu