Głównym zadaniem systemu kontroli dostępu jest nadzorowanie przepływu (wejść oraz wyjść) ludzi pomiędzy danymi pomieszczeniami czy strefami. Można wyróżnić dwa główne rodzaje takich systemów – autonomiczne bądź sieciowe. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem dotyczącym kontroli dostępu jest używanie czytników zbliżeniowych typu RFID.
Kontrolery autonomiczne pozwalają na skonstruowania pełnowartościowego punktu kontroli dostępu, dzięki któremu zostanie zwiększone bezpieczeństwo i kontrola na terenie danego pomieszczenia, budynku czy strefy.
Charakterystyka autonomicznego systemu kontroli
Autonomiczny system kontroli uważany jest za jedno z najtańszych rozwiązań pozwalające na nadzorowanie przepływu osób. W danym budynku instalowany jest system czytników – kontrolery znajdują się przy drzwiach, które mają zostać zabezpieczone. Każdy z nich jest zaprogramowany w taki sposób, by po zbliżeniu odpowiedniego klucza elektronicznego (pilota czy karty zbliżeniowej) otworzyć dany zamek. Czytniki mimo, iż tworzą jeden system nie są ze sobą powiązane, lecz każdy z nich działa samodzielnie i niezależnie.
Systemy kontroli autonomicznej zasilane są najczęściej za pomocą zasilacza sieciowego bądź też akumulatora (baterii). Kontrolery mogą być wbudowywane w mechanizm klamki – jest to rozwiązanie coraz częściej spotykane w pokojach hotelowych.
Główną zaletą takiego systemu kontroli jest to, że nie wymaga ona prowadzenia instalacji przewodowej między czytnikami a system centralnym. Jest to niezwykle funkcjonalne, łatwe w montażu i instalacji rozwiązanie.
Autonomiczny system kontroli staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem zarówno ze względów dotyczących zwiększenia bezpieczeństwa osób i mienia, jak i ze względu na kwestię ekonomiczną. Jest to stosunkowo niedrogie rozwiązanie, które zapewnia obsługę wielu użytkowników posługującymi się czytnikami zbliżeniowymi.
Podsumowując – systemy autonomiczne zapewniają dostęp dzięki każdorazowym zbliżaniu karty, są łatwe w montażu oraz obsłudze, a także odznaczają się niską ceną.