- Szybkie tempo zmian, konieczność podniesienia poziomu bezpieczeństwa i efektywności oraz obniżenia kosztów to wyzwania, przed którymi stoi wielu przedsiębiorców.
- Zobacz, dlaczego warto wprowadzić system kontroli dostępu i czasu pracy w firmie oraz jakie korzyści niesie ze sobą jego wdrożenie.
Czym jest Kontrola Dostępu? (KD)
W uproszczeniu kontrola dostępu (KD) to sposób na ustalenie, kto może wejść do określonych miejsc lub uzyskać pewne informacje. Elektroniczne systemy kontroli dostępu to zaawansowane technologiczne narzędzia, które pomagają w tym zadaniu. Zamiast tradycyjnych kluczy, używane są karty zbliżeniowe RFID, kody PIN czy odciski palców, żeby potwierdzić tożsamość danej osoby. Pozwala to na dokładniejszą kontrolę i monitoring dostępu, włącznie z opcją zdalnego zarządzania i wykrywania nieautoryzowanych prób dostępu. Co ważne, można je także połączyć z innymi systemami do zarządzania bezpieczeństwem.
Kiedy warto wprowadzić System Kontroli Dostępu i Czasu Pracy?
- Jeśli chcesz kontrolować czas pracy w swojej firmie: Wdrożenie systemu kontroli czasu pracy pozwala firmom dokładnie monitorować godziny przepracowane przez pracowników. Odpowiednie oprogramowanie (GuardSaas) pozwoli pracodawcy na dokładne sprawdzenie godzin pracy (także tych nadliczbowych) oraz przerw. To przydatne narzędzie, które sprawdzi się zarówno podczas naliczania płac, ale także ustalenia grafików i monitorowaniu wydajności pracowników.
- Jeśli chcesz zarządzać dostępem do budynku i pomieszczeń: System kontroli dostępu pozwala firmom na skuteczne zarządzanie, kto ma dostęp do określonych pomieszczeń lub zasobów. Konkretny pracownik może mieć dostęp np. do pomieszczenia magazynowego, czy programu księgowego, a inny pracownik będzie miał ten dostęp ograniczony. Dzięki temu firmy mogą zminimalizować ryzyko nieuprawnionego dostępu, a także chronić poufne informacje.
- Jeśli chcesz zoptymalizować zasoby: Dzięki systemowi kontroli dostępu i czasu pracy, firmy mogą lepiej planować zatrudnienie i zarządzanie pracownikami. Mogą dostosowywać grafik pracy do rzeczywistego zapotrzebowania, co pozwala unikać nadmiernego obciążenia lub nadmiernego zatrudnienia
Źródło zdjęcia: Unsplash
Co zyskasz wprowadzając Systemu Kontroli Dostępu i Czasu Pracy w swojej firmie?:
- Zwiększenie bezpieczeństwa: Systemy kontroli dostępu pomagają chronić firmę przed nieuprawnionym dostępem i potencjalnymi zagrożeniami. Mogą także zapobiegać kradzieżom i wandalizmowi.
- Poprawa efektywności: Śledzenie czasu pracy pozwala na lepsze zarządzanie czasem i zadaniami pracowników. Dzięki temu można zidentyfikować obszary wymagające optymalizacji i podjąć odpowiednie działania.
- Redukcja kosztów: Optymalne wykorzystanie zasobów ludzkich i ograniczenie czasu nieobecności pracowników przekładają się na redukcję kosztów operacyjnych.
- Dokładne raportowanie: Systemy kontroli dostępu dostarczają dokładnych danych, które można wykorzystać do tworzenia raportów i analizy wydajności. To pomaga w podejmowaniu bardziej uzasadnionych decyzji biznesowych, jak np. przyznawanie podwyżek, zatrudnianie nowych pracowników, rozbudowanie działów.
- Eliminacja błędów: systemy kontroli dostępu pomagają eliminować ludzkie błędy związane z ręcznym prowadzeniem list obecności czy raportów czasu pracy. To oznacza, że dane są bardziej dokładne i rzetelne.
- Zwiększenie wydajności: Dzięki automatyzacji procesów związanych z kontrolą dostępu i czasem pracy, pracownicy mogą skupić się na wykonywaniu zadań zamiast zajmować się administracyjnymi obowiązkami.
- Redukcja kosztów: Poprawa zarządzania czasem pracy pomaga ograniczyć koszty związane z nadgodzinami lub płaceniem za nieobecności.
- Śledzenie historii dostępu i obecności: System pozwala na przechowywanie danych historycznych, co może być przydatne w razie sporów lub potrzeby śledzenia historii dostępu pracowników.
- Integracja z innymi urządzeniami: system możesz zintegrować z innymi urządzeniami, jak np. bramka obrotowa, które pozwolą na dodatkowe zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w firmie.
Źródło: Unsplash
Jak stworzyć system KD i RCP w swojej firmie?
Będziesz potrzebować następujących urządzeń:
- Kontroler Z5R-WEB x 1szt
Czytnik Matrix II x 2szt
Zasilacz 12VDC 2A x 1szt
Karta RFID x 10szt - Oprogramowanie do obsługi: Guard Saas (Licencja na oprogramowanie GuardSaas darmowa jest przez 3 miesiące, jest to czas na konfigurację i testy oprogramowania)
Korzystając z takiego zestawu w łatwy sposób stworzysz wygodny oraz intuicyjny system. Pozwoli on kontrolować przepływ ludzi i każdą operację zarejestrować w systemie. Administrator może samodzielnie zdecydować, kto i w jakim zakresie ma dostęp do systemu (np. dodawanie lub kasowanie kluczy, zmiany konfiguracyjne, harmonogramy itp.). Zamontowane czytniki na wejściu i wyjściu pozwolą zebrać dokładne dane.
Krótki opis działania systemu:
1. Pracownik po przyjściu do firmy zbliża kartę do czytnika i rejestruje swoją obecność w pracy. Administrator może ustawić, od której godziny pracownicy mogą rejestrować wczesne przyjście, po jakim czasie naliczane są nadgodziny oraz przerwa obiadowa.
2. Dane zapisywane są w oprogramowaniu GuardSaas, ale jeśli sterownik Z5R-WEB nie będzie miał dostępu do Internetu, urządzenia będą pracować autonomicznie i wszystkie zdarzenia zapisywane będą w pamięci kontrolera. Kiedy połączenie internetowe powróci, oprogramowanie GuardSaas synchronizuje i uzupełni wszystkie rekordy.
3. Przy odpowiednim okablowaniu drzwi i zastosowaniu zamka lub zwory elektromagnetycznej, urządzenia będą pracować równocześnie w trybie kontroli dostępu.
4. System można rozszerzyć o wiele punktów przejścia
Rejestracja czasu pracy – Zestaw urządzeń RCP i KD (hatpol.pl)
Podsumowanie
Wprowadzenie systemu kontroli dostępu i czasu pracy w firmie to krok w kierunku efektywności, bezpieczeństwa i optymalnego zarządzania zasobami ludzkimi. System można dopasować do indywidulanych potrzeb przedsiębiorstwa, dzięki czemu jego wdrożenie przyniesie firmie długoterminowe korzyści. Stworzenie systemu kontroli bezpieczeństwa i czasu pracy w oparciu o produkty HatPol, to gwarancja wysokiej naszych jakości produktów oraz bezpłatnego wsparcia technicznego podczas wdrożenia.